Nowohucki alfabet - perspektywy

Mapa z hasłami ubiegłorocznej edycji projektu “Nowohucki alfabet”

Szanowni Uczestnicy,

Prezentujemy baśniową i sentymentalną mapę, którą specjalnie dla Was narysował w ramach bieżącej edycji Marcin Koleśnik – artysta malarz, który jest mocno związany z Nową Hutą. Na mapie naniesione zostały lokalizacje haseł, które zgromadziliśmy dzięki uczestnikom ubiegłorocznej edycji (2020 r.).

Na ZIELONO zaznaczyliśmy hasła, które dotyczą miejsc bądź rzeczy już nieistniejących (jak Globus czy Płyty), nie są związane z żadnym konkretnym miejscem (np. Sebiks) lub reprezentują ogólną ideę (np. Skinopanki), zaś na CZERWONO zaznaczyliśmy hasła nadal aktualne.

W niektórych hasłach zaszła niewielka zmiana – np. zamiast Krakowianki czerwonym kolorem na mapce zaznaczyliśmy po prostu słowo Basen, ponieważ sam obiekt mimo zmiany nazwy nadal działa. Ciekawą nowością jest podwójne nazewnictwo hasła dotyczącego Szkoły Muzycznej – oprócz Maliny w tym samym miejscu pojawiła się również Biedrona, ponieważ sporo nowohucian związanych z tą placówką artystyczno-oświatową, już po wydaniu leksykonu zgłosiło nam oboczność nazwy (niektórzy twierdzili nawet, że były dwie sławetne portierki o takich pseudonimach!).

Zapraszamy do zwiedzania nowohuckich dzielnic szlakiem haseł – dzięki leksykalnemu kluczowi otworzą się przed Wami drzwi do przeszłości i teraźniejszości widzianej oczami młodych mieszkańców Huty!

Wytłumaczenie wszystkich haseł znajdziecie oczywiście w ubiegłorocznym leksykonie, który możecie odebrać od nas w wersji książkowej po wcześniejszym skontaktowaniu się z zespołem projektowym lub przeczytać, zobaczyć oraz posłuchać na stronie ubiegłorocznej edycji.

Duży rysunek - kolorowa mapy Nowej Huty, zdecydowanie w ujęciu artystycznym, estetyka zbliżona miejscami do rysunku dziecka, ale bardziej nowoczesna i komputerowa. Estetyka oniryczna, sentymentalna. U góry logotyp projektu Nowohucki alfabet - perspektywy, u dołu róża wiatrów. Niebieskie i zielone tło, na dole rysunku zarys bujnej zieleni Łąk Nowohuckich. Dominujące barwy to zieleń u dołu obrazka, cała dzielnica rozrysowana w kształcie niebieskiego półksiężyca wyłaniającego się zza widnokręgu. Na tym niebieskim tle narysowana plątanina ulic rozchodzących się od Placu Centralnego, niektóre są nazwane. Na rysunku są również umiejscowione postacie i rzeczy: siedzący łaciaty pies zapatrzony w księżyc, wagony tramwajowe, wijąca się rzeka, staw oraz rozsiane po całej mapce zarysy bajkowych drzew w różnych kolorach. Na obraz naniesiono kilka mniejszych obrazków ukazujących ważne dla twórców leksykonu miejsca na przykład Kopiec Wandy, Kino Światowid, Pomnik Obrońców Krzyża, Dworek Jana Matejki, Szkołę Muzyczną. Po całej mapce rozsiane w odpowiednich lokalizacjach kolorowe baloniki - zielone i czerwone- z nazwami haseł z leksykonu: na przykład Warka, B1, Mozaika, Globus, Lodowiska, Sebiks, Muzycy, Wyliczanki, Działki, Szczep Wandy, Meksyk, Kino Światowid, Szczep Wandy. Obrazek publikowany jako całość i w przybliżeniu - wtedy jest podzielony na 7 części.