Nowohucki alfabet - perspektywy

Skojarzenia i wyrażenia czyli… badanie czas rozpocząć!

Zapraszamy do pierwszej części badania językowego – wypełnienia ankiety badawczej „Skojarzenia i wyrażenia”. Jej celem jest zebranie zwrotów, które kojarzą się uczestnikom z Nową Hutą oraz ogólnych skojarzeń z tym obszarem Krakowa.

Za pomocą ankiety można zgłosić dowolne słowa i frazy m. in. określenia osób (pseudonimy) lub grup, nazwy miejsc (np. sklepu, pubu, parku – zwyczajowa lub oficjalna), powiedzenia, określenia miejsc w Nowej Hucie, wyrażenia dotyczące nowohucian … Jednym słowem wszystko, co tylko przyjdzie Wam do głowy, a łączy się z Nową Hutą! Zasada jest ta sama, co przed rokiem – NIE UŻYWAMY WYRAŻEŃ NIECENZURALNYCH ani NIKOGO NIE OBRAŻAMY.

Załączamy przykład wypełnienia ankiety w pdf (na przykładzie słowa „Herody”) oraz pliki dźwiękowe z pytaniami i przykładowymi odpowiedziami. Odpowiedzi można nadsyłać pisemnie (za pomocą ankiety on-line) lub w plikach dźwiękowych na adres nowohuckialfabet@gmail.com

Każdy uczestnik projektu może wypełnić dowolną liczbę ankiet. Ważne, aby jedna ankieta została poświęcona jednemu słowu lub wyrażeniu odnoszącemu się do Huty. Jeśli chodzi o długość wypowiedzi – każdy z respondentów decyduje o niej sam. Czasem wystarczy wpisać kilka słów tytułem wyjaśnienia, czasami potrzebne będzie dłuższe tłumaczenie. A niekiedy jeden obraz mówi więcej niż sto słów – zachęcamy więc do wysyłania również ewentualnych plików graficznych, np. zdjęć z wycieczek do Huty czy skanów archiwalnych biletów wstępu do nowohuckich instytucji kultury bezpośrednio na nasz adres podany powyżej, z zaznaczeniem w temacie maila, którego hasła materiał dotyczy. Materiały takie posłużą do oprawy graficznej tegorocznego leksykonu.

Tych z Państwa, którym łatwiej będzie wypełnić ankietę telefonicznie podczas rozmowy z osobą z zespołu projektowego, prosimy o kontakt z nami pod numerami 518 297 202 lub 609 338 944 w godzinach od 8 do 16 w dni robocze.

Prosimy o wypełnienie ankiet i przesłanie swoich propozycji do 6 czerwca 2021 roku.

Kolejna część badania, do której ankieta pojawi się na początku czerwca, będzie dotyczyła już nie samych słów czy wyrażeń, ale zmian, jakie można było stwierdzić na obszarze nowohuckich dzielnic na przestrzeni ich istnienia – tych oczywiście, które zostały właśnie przez Państwa zauważone.

Z góry dziękujemy wszystkim zaangażowanym i tym, którzy prześlą do nas swoje odpowiedzi.

Z niecierpliwością i wielką ciekawością czekamy na Wasze spojrzenia na Hutę zaklęte w słowa!