Nowohucki alfabet - perspektywy

Nowe, nowohuckie znaki migowe już powstają!

W pierwszy dzień sierpnia 2021 r., w klimatycznym wnętrzu nowohuckiej kwiaciarnio-kawiarni o wdzięcznej nazwie „Kawa, Kwiaty i Warsztaty”, odbyło się pierwsze spotkanie robocze grupy Głuchych, którzy zaczęli pracę nad tłumaczeniem świeżutkich, tegorocznych haseł nowohuckiego leksykonu oraz tworzeniem do nich zupełnie nowych znaków migowych. Tym sposobem, dzięki projektowi „Nowohucki alfabet – perspektywy”, wzbogacamy również i ten słownik, z czego jesteśmy niesamowicie dumni! I dziękujemy wszystkim uczestnikom grupy, której członkowie już drugi rok z rzędu angażują się w projektowe działania Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

W trakcie spotkania Głusi, pracujący pod okiem nieocenionej Joanny Augustyniak z Fundacji Grupy MIGAWKI, nie tylko zapoznali się z obszernym zasobem materiału leksykalnego zgromadzonego w fazie badawczej projektu, ale również z konieczną do zrozumienia haseł historią i tradycją Nowej Huty. Zgłębiali również zagadnienia dotyczące topografii dzielnic tej części Krakowa, w czym niezwykle pomocna okazała się być kolorowa projektowa mapka z hasłami z ubiegłego roku.  Jej nowa wersja – wzbogacona o tegoroczne hasła – właśnie powstaje i obiecujemy, że będzie równie marzycielska i piękna jak poprzednia, zaś każdy uczestnik finału otrzyma ją na własność!

Kolejne spotkania, podczas których Głusi będą kontynuowali pracę,  odbędą się jeszcze w sierpniu i we wrześniu, zaś efekty działań grupy tj. filmy w PJM ukażą się na stronie projektu na przełomie września i października.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021.