Nowohucki alfabet - perspektywy

Druga mapka – z hasłami z edycji projektu z 2021 roku

Prezentujemy drugą baśniową i sentymentalną mapkę, którą specjalnie dla Was narysował w ramach bieżącej edycji Marcin Koleśnik – artysta malarz, który jest mocno związany z Nową Hutą. Znajdziecie na niej naniesione lokalizacje haseł, które zgromadziliśmy dzięki Wam w tym roku, obrazujące dwie PERSPEKTYWY patrzenia na nowohuckie dzielnice.

Na NIEBIESKO zaznaczyliśmy hasła, które zostały do projektu zgłoszone przez nowohucian (czyli oznaczone w leksykonie jako hasła „Stąd”), zaś kolorem POMARAŃCZOWYM wyrażenia zgłoszone przez osoby niemieszkające w Nowej Hucie (spojrzenia na Hutę z perspektywy – oznaczone jako „Stamtąd”).

Zapraszamy do zwiedzania nowohuckich dzielnic szlakiem haseł. Leksykalny klucz wspomnień i skojarzeń otworzy przed Wami drzwi do przeszłości i teraźniejszości widzianej oczami mieszkańców Huty oraz osób patrzących na nią z pewnego oddalenia oraz z dystansem!

Wytłumaczenie wszystkich haseł znajdziecie oczywiście w tegorocznym leksykonie pt. „Nowohucki alfabet – perspektywy. Leksykon wyrażeń i skojarzeń”, który możecie otrzymać podczas finału projektu (16.10.2021) lub odebrać od nas w wersji książkowej – wraz z mapą – po wcześniejszym skontaktowaniu się z zespołem projektowym (tu podlinkować do formularza kontaktowego z podstrony kontakt) lub przeczytać, zobaczyć oraz odsłuchać na stronie bieżącej edycji (tu linki do miejsc, gdzie są na tegorocznej stronie hasła opisowe, w PJM oraz audio).

Duży, kolorowy obrazek o charakterze mapy Nowej Huty, zdecydowanie  w ujęciu artystycznym. Estetyka zbliżona miejscami do rysunku dziecka, ale bardziej nowoczesna. Dookoła ramka, u góry po lewej poza nią legenda mapki, okładka tegorocznego leksykonu Nowohucki alfabet – perspektywy w miniaturze oraz informacja, że są to hasła z 2021 roku. U dołu obrazka, po prawej, róża wiatrów. Po lewej u dołu rysunek łaciatego psa na cienkich nóżkach, zmierzającego w stronę mostku na rzece. Na samym dole rysunku zarysy traw i pagórków w odcieniach zieleni. Powyżej, na niebieskim tle stanowiącym półokrąg, narysowana plątanina ulic, niektóre są nazwane: np. ul. Bulwarowa czy al. Solidarności i Jana Pawła II. Na rysunku zaznaczone w uproszczeniu rzeczy takie jak: wagon tramwajowy, wijąca się rzeka, staw, postacie ludzi oraz rozsiane po całej mapce zarysy bajkowych drzew w różnych kolorach.  Na obraz naniesiono kilka mniejszych obrazków ukazujących ważne na tym obszarze miejsca związane z projektem – np. Aleję Róż, Tomex, czy Mogiłę. Po całej mapce rozsiane w odpowiednich lokalizacjach kolorowe baloniki -  błękitne i pomarańczowe -  z nazwami haseł z tegorocznego leksykonu, ułożonymi w miejscach z nimi związanych. Generalnie półokrąg mapy przypomina wschodzący nad zielenią traw i pagórków olbrzymi księżyc, zaś klimat przypomina sen dziecka.