Dla wszystkich zainteresowanych Nową Hutą, którzy do tej pory nie weszli w posiadanie wydrukowanej wersji publikacji projektowej z tego roku, zamieszczamy plik pdf z całością wydawnictwa. Miłej lektury!
Filmowe pożegnanie z projektem „Nowohucki alfabet – perspektywy”
Zbliża się czas zakończenia działań tegorocznej odsłony projektu „Nowohucki alfabet”. Dziękujemy wszystkim, którzy brali w nich udział i dzielili się z nami swoimi wspomnieniami, entuzjazmem oraz perspektywą patrzenia na Nową Hutę.
Zapraszamy do oglądania filmów w PJM z hasłami z tegorocznej edycji projektu, które właśnie pojawiły się na naszej stronie (należy wejść na podstronę: Leksykon nowohuckich wyrażeń – wersja PJM).
Zachęcamy również do obejrzenia oraz posłuchania filmu ukazującego w wielkim skrócie naszą fantastyczną, wspólną finałową sobotę – czyli spacer i grę terenową, które odbyły się na zakończenie tegorocznego zadania w dniu 16 października.
Filmik prezentujemy w dwóch wersjach – z podkładem muzycznym oraz z audiodeskrypcją i napisami.
Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas był dla Was równie satysfakcjonujący, jak dla członków zespołu projektowego, którzy mają nadzieję spotkać się z Wami jeszcze nie raz podczas kolejnych działań – projektowych i nie tylko – prowadzonych przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta.
A może wspólnie wymyślimy kontynuację „Nowohuckiego alfabetu”? Byłaby to już jego trzecia odsłona, a wszak powiedzenie mówi, że do trzech razy sztuka… Czekamy zatem na Waszą inicjatywę – piszcie i dzwońcie do nas oraz zgłaszajcie swoje pomysły. Jak wiecie, w tym projekcie wszystko zależy od Was – również jego kontynuacja.
Na zakończenie życzymy Wam i sobie abyśmy znowu odnaleźli się na wspólnym szlaku wytyczonym przez nowohuckie wyrażenia. Do zobaczenia i usłyszenia!

Mapki z trasą spaceru i miejscem gry
Nowohucko, rodzinnie i bardzo jesiennie czyli piękny finał projektu
W słoneczne sobotnie popołudnie 16 października 2021 roku odbył się finał, będący podsumowaniem obu edycji „Nowohuckiego alfabetu”.
Do rąk tłumnie zgromadzonych uczestników w bardzo różnym wieku – od juniora do seniora! – trafiły leksykony z obu lat oraz mapka, na której zostały naniesione hasła zebrane w ubiegłym i tym roku.
Dzięki prawdziwie rodzinnej atmosferze i pięknej, jak na tą porę roku, pogodzie, formuła plenerowa – łącząca spacer i grę terenową – okazała się strzałem w dziesiątkę. Przez ponad trzy godziny, podczas których wspólnie przemierzaliśmy Hutę oddając się – w nawiązaniu do treści publikacji i mapy – wspomnieniom oraz rozwiązywaliśmy zadania w punktach rozsianych dookoła Zalewu, z pewnością nikt się nie nudził. Tempo wydarzenia zostało przystosowane do rozmaitych potrzeb naszych uczestników, zaś w pogotowiu znajdowały się również członkinie zespołu projektowego odpowiedzialne za dostępność projektu (w tym tłumaczka PJM). Podczas spaceru przewodnikami po Nowej Hucie byli… sami uczestnicy dzielący się swoimi przeżyciami, wrażeniami i historiami, których nie powstydziłaby się niejedna awanturnicza powieść!
Wydarzenie zakończyło się przepysznym poczęstunkiem, który – również na łonie natury – zorganizowaliśmy w kultowym grillu maNHattan nad Zalewem. Nastąpiło również wręczeniem dyplomów, które przygotowaliśmy dla wszystkich uczestników finału oraz nagród, które otrzymali najaktywniejsi uczestnicy projektu.
Wspólnie spędzony czas był okazją do aktywnej, międzypokoleniowej integracji, poszerzenia wiedzy na temat Huty, wymiany poglądów i … planowania kolejnych nowohuckich działań! Niech żałuje kto nie był z nami! I wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy przyszli i – jak wieść niesie – bawili się całkiem dobrze J
Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, mapek z zaznaczoną mapą spaceru oraz zapoznania się z instrukcją do gry terenowej. Wkrótce również zaprezentujemy film, który w skrócie zobrazuje finałową sobotę „Nowohuckiego alfabetu”!
Zaproszenie na finał Nowohuckiego alfabetu PJM
Instrukcja gry terenowej podczas finału projektu w dniu 16.10.2021
Autor gry: Adrian Babik
Czas rozgrywki: ok. 75 minut
- Fontanna
Odkryj, w jaki sposób można sterować fontanną. Istnieją dwa sposoby: manualny i za pomocą telefonu komórkowego. Zdecyduj, który wolisz!
Sformułuj instrukcję manualnej obsługi fontanny lub zapisz tytuł wybranego utworu odtworzonego przez telefon zsynchronizowany z fontanną (pamiętaj o włączeniu dźwięku w telefonie!)
- Uzdrowisko
Odnajdź miejsce, w którym spacer jest w stanie zapewnić dawkę jodu, odpowiadającą nawet paru dniom spędzonym nad Bałtykiem! Wygląda ono tak, jakby przy jego budowie pomagała niezliczona ilość bobrów Kiedy już je znajdziesz, usiądź przy nim wygodnie i co najmniej przez 5 minut bądź kuracjuszem z Nowej Huty – Uzdrowiska!
Odszukaj informację znajdującą się nieopodal obiektu, dotyczącą zalecanego oraz maksymalnego czasu jednorazowej sesji inhalacyjnej. Zapisz znalezione informacje.
- Dworek Jana Matejki
Zaprzyjaźnij się z tajemniczą, sędziwą „postacią”, której miejscem „zamieszkania” jest Park Matejki. Jest bardzo wysoka – mierzy aż około 25 metrów, średnica jej fryzury to 14 m (podobno nie lubi umawiać się na wizyty do fryzjera). Kocha otaczającą ją zieleń. Znakami szczególnymi jest jej nieprzeciętna uroda (pomimo wspomnianej wcześniej niechęci do strzyżenia). Interesuje się obserwowaniem ludzi i zwierząt, ale także… akrobacjami na wietrze. Niejedno w życiu widziała i niejedno słyszała! Jest domatorką na emeryturze i nigdzie Ci nie ucieknie Pamiętajcie jednak, że nie lubi, kiedy za bardzo narusza się jej strefę prywatności.
Jeśli chcesz, zrób jej zdjęcie z oddalenia. Zanotuj jak najwięcej istotnych informacji znajdujących się na metryczce przy znalezionym obiekcie.
- Wzlot (Wznoszenie)
Znajdź na terenie Zalewu Nowohuckiego instalację „Wzlot” (Wznoszenie), o której mówi się potocznie „Piszczałki” albo „Organy”. Jest wykonana z metalowych rurek. To dzieło Stanisława Małka mieści się przy skrzyżowaniu ul. Bulwarowej z al. Solidarności.
Data powstania instalacji jest wskazówką do otwarcia sejfu.
- Tajemnicza fotografia (punkt przy grillu MaNHattan)
Gratulujemy! To już ostatnie zadanie 🙂 Wyjmij z sejfu odbitkę i zastanów się, z którymi hasłami z obu części leksykonów kojarzy Ci się znalezione zdjęcie?
Zanotuj swoje propozycje;
Wraz z kompletem odpowiedzi udaj się do organizatorów rozgrywki w celu weryfikacji i odebrania bloczka!
Tych, którzy skończyli, zapraszamy do organizatorów, a następnie na poczęstunek!