Nowohucki alfabet - perspektywy

Życzenia na Boże Narodzenie 2021

Jasne tło z papieru czerpanego. Dookoła prostokątnej kartki jak promyki słońca ułożone gałązki choinek, eukaliptusa, ostrokrzewu i inne, w tym z pomarańczowymi, drobnymi owocami. W ramce utworzonej przez gałązki treść życzeń. Życzenia wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery, ciepła, życzliwości i samych sukcesów składane z okazji nadchodzących Świąt i Nowego Roku przez zespół projektowy „Nowohuckiego alfabetu”. Poniżej logo projektu i logo Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Co się będzie działo podczas finału czyli szczegóły wydarzenia

Wszystkich, którzy już potwierdzili swoją obecność podczas sobotniego finału, jak też tych, którzy jeszcze się wahają oraz sceptyków, którzy wystraszeni ochłodzeniem i jesienną aurą nie zamierzają wziąć udziału w spacerze i grze, JESZCZE RAZ ZAPRASZAMY!

Przypominamy, że spotykamy się już 16 października, o godzinie 12 pod dużym, elektrycznym zegarem na Placu Centralnym (zegar na bloku 1 na os. Centrum D). Ze względu na trwający w tym miejscu remont nawierzchni, w przypadku dużej ilości uczestników koordynatorka projektu będzie czekała pod najbliższymi arkadami – kierując się w kierunku al. gen. Andersa. W razie problemu z dojazdem lub jakichkolwiek innych, proszę dzwońcie do nas na numer 518 297 202.

Prosimy, weźcie ze sobą:

– smartfony lub telefony i aparaty fotograficzne (jedno z zadań to wykonanie zdjęcia),

– jeśli możecie na swoje telefony ściągnijcie program do skanowania kodów QR,

– coś na wypadek deszczu (aczkolwiek właśnie w sobotę ma nie padać, choć nie będzie zbyt ciepło),

– ciepłe odzienie i wygodne buty (całe wydarzenie jest plenerowe)

– przede wszystkim swoje opowieści, wspomnienia i dobry humor!

Materiały projektowe potrzebne w trakcie wydarzenia każdy uczestnik otrzyma na miejscu.

Finał będzie podzielony na trzy części. Pierwsza to rozpoczynający się od zbiórki „Pod Zegarem” spacer szlakiem haseł, który będzie prowadzony przez… nas wszystkich! Odbywać się on będzie w spokojnym tempie, zaś trasa zakończy się nad Nowohuckim Zalewem. Czas przejścia szacowany jest na około godzinę, choć wszystko zależeć będzie od Waszej aktywności!

Druga część to gra terenowa, którą przygotował Adrian Babik – młody nowohucianin, który w ubiegłym roku był uczestnikiem działań, a w tym wszedł w skład zespołu projektowego. Miejscem rozgrywki będą okolice Zalewu. Osoby, które nie znają Nowej Huty, będą mogły skorzystać z pomocy organizatorów i poznać teren podczas grupowej rozgrywki. Będzie ona związana oczywiście z hasłami z obu edycji projektu. Czas rozgrywki wraz z przejściem jej wszystkim punktów wynosi około 75 minut.

Trzecią częścią będzie spotkanie przy ciepłym poczęstunku, który zorganizujemy dla Was w jednym z najbardziej kultowych nowohuckich grillów. Wspólny posiłek pozwoli nam nie tylko się rozgrzać, ale również w nieformalnej atmosferze porozmawiać i rozdać dyplomy uczestnictwa w projekcie. Dla najbardziej aktywnych uczestników obu edycji przewidziano również nagrody.

Zbliżenie na leżące na drewnianym jasnym blacie stołu ułożone w wachlarz publikacje projektowe – po lewej niebieskie mapki, zaś po prawej – beżowe leksykony.

Całe wydarzenie będzie tłumaczone na PJM.

Do zobaczenia więc już za chwilę na szlaku nowohuckich haseł!

Leksykony i mapki już wydrukowane – czekamy na wielki finał projektu!

Tegoroczny leksykon, ukazujący różne perspektywy patrzenia na Nową Hutę oraz mapa z naniesionymi na nią hasłami z obu edycji „Nowohuckiego alfabetu” już czekają wraz z zespołem projektowym na wielki finał i oczywiście na Was – uczestników i współtwórców projektu!

Na tle prześwietlonego błękitnego fragmentu rysunkowej mapy Nowej Huty, dwie położone na sobie okładki książek w formacie zeszytów. Na wierzchu książeczka przypominający kartonowy zeszyt z dawnych lat, z napisem „Stąd – Stamtąd” i logiem projektu oraz dużą, ciemną podkową z kolorowymi polami na każdym krańcu. Jedno pole czerwone, drugie niebieskie, tak jak napisy stąd i stamtąd – przypomina to magnes przyciągający oba napisy. Z pod spodu wysunięta skośnie okładka mapki z napisem „Mapa” i obrazkiem kominów Kombinatu. Okładka mapki w kolorze szaro-błękitnym, też o fakturze tektury.

Każdy chętny otrzyma bezpłatnie zestaw złożony z książeczki i mapki podczas finału projektu, który odbędzie się 16 października 2021 roku. Spotykamy się dokładnie w samo południe. A gdzie? Pod Zegarem! Publikacje również będzie można otrzymać już po finale w Dziale Imprez i Promocji Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta na os. Centrum A 6a (w Klubie Jędruś), po wcześniejszym kontakcie z koordynatorką działań.

Podczas finału projektu wyruszymy na spacer szlakiem haseł z obu edycji (każdy uczestnik wydarzenia zostanie wyposażony w oba leksykony i mapkę). Przechadzka zakończy się rozgrywką terenową, bazującą również na zebranych w projekcie wyrażeniach i wspomnieniach. Na zakończenie zaprosimy biorących udział w finale uczestników projektu na poczęstunek w bardzo nowohuckim miejscu oraz rozdamy nagrody za aktywne uczestnictwo w zadaniu!

Prostokątny plakat na jasnym, kremowym tle. Otoczony szarą obwódką ramy - u góry logotyp Krakowa, na dole ramy napis, że Osrodek Kultury Kraków-Nowa Huta to instytucja miejska. U samego dołu, pod ramą, belka z logotypami organizatora i partnerów. W górnej części duże logo projektu „Nowohucki alfabet – perspektywy” w pisowni fonetycznej. Słowa nowohucki alfabet w poziomie, otoczone kwadratowym nawiasem z kolorach niebieskim i zielonym, zaś perspektywy w pionie – podzielone na cztery sylaby tworzą przeciwwagę dla poziomej części nazwy. Na plakacie napisane hasłowo: Jeśli chcesz: - otrzymać nowy leksykon z hasłami z 2021 roku - wziąć udział w spacerze szlakiem haseł - zagrać w grę terenową związaną z nowohuckimi wyrażeniami - wejść w posiadanie kolorowej mapki, na której zebrano hasła z dwóch lat - spotkać uczestników projektu i współtwórców leksykonu czyli PODSUMOWAĆ z nami tegoroczny PROJEKT Zapraszamy na plenerowy FINAŁ zadania, który odbędzie się 16 października 2021 r. Spotkajmy się w samo południe POD ZEGAREM! Więcej informacji o obu edycjach i wyjaśnienie wyrażenia „Pod zegarem” na stronie www.nowohuckialfabet.pl

Nowe, nowohuckie znaki migowe już powstają!

W pierwszy dzień sierpnia 2021 r., w klimatycznym wnętrzu nowohuckiej kwiaciarnio-kawiarni o wdzięcznej nazwie „Kawa, Kwiaty i Warsztaty”, odbyło się pierwsze spotkanie robocze grupy Głuchych, którzy zaczęli pracę nad tłumaczeniem świeżutkich, tegorocznych haseł nowohuckiego leksykonu oraz tworzeniem do nich zupełnie nowych znaków migowych. Tym sposobem, dzięki projektowi „Nowohucki alfabet – perspektywy”, wzbogacamy również i ten słownik, z czego jesteśmy niesamowicie dumni! I dziękujemy wszystkim uczestnikom grupy, której członkowie już drugi rok z rzędu angażują się w projektowe działania Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

W trakcie spotkania Głusi, pracujący pod okiem nieocenionej Joanny Augustyniak z Fundacji Grupy MIGAWKI, nie tylko zapoznali się z obszernym zasobem materiału leksykalnego zgromadzonego w fazie badawczej projektu, ale również z konieczną do zrozumienia haseł historią i tradycją Nowej Huty. Zgłębiali również zagadnienia dotyczące topografii dzielnic tej części Krakowa, w czym niezwykle pomocna okazała się być kolorowa projektowa mapka z hasłami z ubiegłego roku.  Jej nowa wersja – wzbogacona o tegoroczne hasła – właśnie powstaje i obiecujemy, że będzie równie marzycielska i piękna jak poprzednia, zaś każdy uczestnik finału otrzyma ją na własność!

Kolejne spotkania, podczas których Głusi będą kontynuowali pracę,  odbędą się jeszcze w sierpniu i we wrześniu, zaś efekty działań grupy tj. filmy w PJM ukażą się na stronie projektu na przełomie września i października.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021.

Pracowite wakacje w „Nowohuckim alfabecie – perspektywach”

Mimo wakacyjnej aury, trwają intensywne prace nad redakcją haseł, zgłoszonych przez uczestników drugiej edycji „Nowohuckiego alfabetu”. Łącznie zebraliśmy ich ponad 70. Nie wszystkie były typowo „nowohuckie”,  część połączyliśmy ze sobą , dlatego ostatecznie zaprezentujemy ich około 30.

Tegoroczny leksykon będzie miał inny charakter niż pierwsza edycja–hasła w nim zawarte będą dużo bardziej obszerne. Zostanie też podzielony na dwie części. W pierwszej zaprezentujemy wyrażenia zgłoszone przez nowohucian. Niektóre stanowić będą nawiązanie do poprzedniej edycji. Inne, zupełnie nowe, dadzą obraz Huty kontrastujący z ubiegłoroczną, młodzieżową perspektywą. W drugiej części leksykonu zamieszczone będą hasła zebrane od osób niemieszkających w Hucie i ukazujące tą część Krakowa z pewnego oddalenia.

Trwają też prace nad wstępem i kalendarium. Oprzemy je na opiniach uczestników spotkań i ankietowego badania, którzy oceniali zmiany zachodzące w postrzeganiu Huty na przestrzeni dziesięcioleci.  

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, od których pozyskaliśmy leksykalny i wspomnieniowy, a także fotograficzny materiał do naszego projektu. Szczególne podziękowania należą się najaktywniejszym uczestnikom tegorocznej edycji:  pani Annie Pasek i panu Andrzejowi Nazarowi, którzy obecnie pomagają nam również redakcyjnie i współuczestniczą w pracach nad kształtem nowego wydawnictwa.

Kolejnymi, sierpniowymi krokami na drodze do ukazania się tegorocznej publikacji – zarówno w formie tradycyjnie wydrukowanej, jak i on-line – będzie jej skład i opracowanie graficzne. Równocześnie trwać będzie  praca nad znakami Polskiego Języka Migowego (PJM), które stworzy grupa Głuchych, uczestniczącą w działaniach drugi rok z rzędu i działająca pod kierunkiem Joanny Augustyniak. O wszystkim będziemy informowali na bieżąco. Koniecznie śledźcie posty na stronie projektu www.nowohuckialfabet.pl i w mediach społecznościowych.

Plac zabaw nad Zalewem - czarno-biała fotografia pełna ruchu oraz atmosfery gorącego letniego dnia. Zbliżenie placu zabaw, gdzie wielkiej piaskownicy stoi duża i dość wysoka konstrukcja do wspinania i zjeżdżania, wykonana z drewnianych szczebli, sznurów i elementów ścianki wspinaczkowej. Na niej gromadzą się dzieci czekające na swoją kolej korzystania z zabawki. Dzieci biegają również dookoła konstrukcji, zaś nieopodal niej stoją rodzice obserwując swoje pociechy. Przestrzeń do zabawy oddzielona prostokątnymi drewnianymi prostymi ławkami bez oparć, za którymi podążając w stronę obiektywu rosną rzucające cień okazałe liściaste drzewa. Ruch ich gałęzi uchwycony na zdjęciu - lekkie rozmazanie konturów liści i gałęzi. W ich cieniu siedzi na ławce dorosły człowiek, uchwycony tyłem, z rękę uniesioną jakby zasłaniał sobie oczy przed ostrym słońcem. Całość placu zabaw ogrodzona metalowym ogrodzeniem wznoszącym się na mniej więcej metr. Przy ogrodzeniu, utrwalony na pierwszym planie zdjęcia, stoi oparty rower. Dookoła placu zabaw dużo drzew.

Podsumowanie fazy badawczej projektu „Nowohucki alfabet – perspektywy”

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do działań zmierzających do wydania drugiej części nowohuckiego leksykonu. W badaniach za pomocą ankiet oraz bezpośrednio podczas spotkań i warsztatów wzięło udział prawie 70 osób! Spotkania odbywały się w różnych rejonach Krakowa, a także poza nim. Za pomoc w ich organizacji dziękujemy partnerom i przyjaciołom naszej inicjatywy.

Otrzymaliśmy od Państwa ciekawe propozycje haseł – część zgłoszono za pomocą ankiety on-line Skojarzenia i wyrażenia (łącznie otrzymaliśmy ponad 30 wypełnionych formularzy), jednak większość pomysłów zebraliśmy podczas spotkań i warsztatów. Tegoroczny leksykon zostanie podzielony na dwa człony – w pierwszym zaprezentujemy spojrzenie na Hutę z oddali. W drugim zbierzemy wyrażenia zgłoszone przez byłych i aktualnych nowohucian – nowe w stosunku do zebranych w ubiegłym roku. Będą wśród nich prawdziwie nowohuckie „smaczki”! Na przykład dzięki zaangażowanym w projekt emerytowanym pracownikom Kombinatu, pozyskaliśmy sporo fraz i słów związanych z „robotą na Hucie” 🙂 Opracowane hasła będziemy publikować na stronie projektu od połowy sierpnia. Wtedy też pracę nad tworzeniem znaków do nich podejmie grupa Głuchych, a zespół projektowy zajmie się opracowaniem do druku publikacji i nowej, kolorowej mapy zbierającej hasła z obu edycji projektu.

W trakcie spotkań projektowych i za pośrednictwem ankiety on-line Plusy i minusy zbieraliśmy też opinie na temat zmian, zachodzących w nowohuckich dzielnicach na przestrzeni siedmiu dekad. Dostrzeżone zmiany, obejmujące wiele aspektów życia społecznego, zostaną w sierpniu zaprezentowane w formie kalendarium na stronie internetowej. Spostrzeżenia badanych posłużą też do opracowania wstępu i narracji w szykowanym leksykonie, nad którego stworzeniem pracuje zespół projektowy.

O dalszych postępach będziemy informowali na bieżąco. Koniecznie bądźcie z nami, śledźcie naszą stronę i media społecznościowe!

Plusy czy minusy – nowohucka identyfikacja i zmiaNHa

Zapraszamy do drugiej części badania projektowego – wypełnienia ankiety „Plusy i minusy”. Została ona ułożona w dwóch wariantach – pierwszy z nich jest dedykowany osobom spoza Huty, zaś drugi – nowohucianom. Celem ankiety jest tym razem prześledzenie postrzegania Huty (w tym zidentyfikowanie najmocniejszych związanych z nią skojarzeń), jak też zmian zachodzących w patrzeniu na tę część Krakowa na przestrzeni dekad oraz obecnej oceny nowohuckich dzielnic – z każdej możliwej strony i możliwie jak najszerszej perspektywy!

Prosimy, aby każdy uczestnik wypełnił jedną ankietę, w adekwatnej dla niego wersji. Tym razem nie będziemy podpowiadać ani sugerować, w jaki sposób wypełnić formularz badania – ważne dla nas jest również to, w jaki sposób uczestnicy projektu zrozumieją lub zinterpretują pytania.

Oczywiście służymy Państwu pomocą – w tym z przyjemnością wypełnimy ankietę wspólnie podczas wywiadu telefonicznego lub osobistego. Osoby zainteresowane kontaktem z zespołem projektowym prosimy o dzwonienie pod numery 518 297 202 lub 609 338 944.

Na Państwa odpowiedzi czekamy do 30 czerwca 2021 roku. Osoby przesyłające pliki dźwiękowe prosimy o kierowanie ich na adres nowohuckialfabet@gmail.com

Z góry dziękujemy wszystkim zaangażowanym, którzy prześlą do nas swoje odpowiedzi.

Już na początku lipca podsumujemy fazę badań i przygotujemy dla Państwa raport. A następnie przystąpimy do redakcji kolejnej porcji haseł i opracowywania tegorocznego leksykonu.

Skojarzenia i wyrażenia czyli… badanie czas rozpocząć!

Zapraszamy do pierwszej części badania językowego – wypełnienia ankiety badawczej „Skojarzenia i wyrażenia”. Jej celem jest zebranie zwrotów, które kojarzą się uczestnikom z Nową Hutą oraz ogólnych skojarzeń z tym obszarem Krakowa.

Za pomocą ankiety można zgłosić dowolne słowa i frazy m. in. określenia osób (pseudonimy) lub grup, nazwy miejsc (np. sklepu, pubu, parku – zwyczajowa lub oficjalna), powiedzenia, określenia miejsc w Nowej Hucie, wyrażenia dotyczące nowohucian … Jednym słowem wszystko, co tylko przyjdzie Wam do głowy, a łączy się z Nową Hutą! Zasada jest ta sama, co przed rokiem – NIE UŻYWAMY WYRAŻEŃ NIECENZURALNYCH ani NIKOGO NIE OBRAŻAMY.

Załączamy przykład wypełnienia ankiety w pdf (na przykładzie słowa „Herody”) oraz pliki dźwiękowe z pytaniami i przykładowymi odpowiedziami. Odpowiedzi można nadsyłać pisemnie (za pomocą ankiety on-line) lub w plikach dźwiękowych na adres nowohuckialfabet@gmail.com

Każdy uczestnik projektu może wypełnić dowolną liczbę ankiet. Ważne, aby jedna ankieta została poświęcona jednemu słowu lub wyrażeniu odnoszącemu się do Huty. Jeśli chodzi o długość wypowiedzi – każdy z respondentów decyduje o niej sam. Czasem wystarczy wpisać kilka słów tytułem wyjaśnienia, czasami potrzebne będzie dłuższe tłumaczenie. A niekiedy jeden obraz mówi więcej niż sto słów – zachęcamy więc do wysyłania również ewentualnych plików graficznych, np. zdjęć z wycieczek do Huty czy skanów archiwalnych biletów wstępu do nowohuckich instytucji kultury bezpośrednio na nasz adres podany powyżej, z zaznaczeniem w temacie maila, którego hasła materiał dotyczy. Materiały takie posłużą do oprawy graficznej tegorocznego leksykonu.

Tych z Państwa, którym łatwiej będzie wypełnić ankietę telefonicznie podczas rozmowy z osobą z zespołu projektowego, prosimy o kontakt z nami pod numerami 518 297 202 lub 609 338 944 w godzinach od 8 do 16 w dni robocze.

Prosimy o wypełnienie ankiet i przesłanie swoich propozycji do 6 czerwca 2021 roku.

Kolejna część badania, do której ankieta pojawi się na początku czerwca, będzie dotyczyła już nie samych słów czy wyrażeń, ale zmian, jakie można było stwierdzić na obszarze nowohuckich dzielnic na przestrzeni ich istnienia – tych oczywiście, które zostały właśnie przez Państwa zauważone.

Z góry dziękujemy wszystkim zaangażowanym i tym, którzy prześlą do nas swoje odpowiedzi.

Z niecierpliwością i wielką ciekawością czekamy na Wasze spojrzenia na Hutę zaklęte w słowa!

Podsumowanie naboru do projektu „Nowohucki alfabet – perspektywy”

10 maja 2021 r. zakończyliśmy nabór uczestników do drugiej odsłony projektu „Nowohucki alfabet”. Dziękujemy za zainteresowanie wszystkim, którzy do nas dzwonili i pisali, ale najbardziej tym, którzy ostatecznie złożyli deklarację zapisu do projektu.

ILOŚĆ ANKIET

Wpłynęło do nas 81 ankiet, za pomocą których zgłosiło się 40 dawnych lub obecnych mieszkańców nowohuckich dzielnic oraz 41 uczestników, którzy nigdy nie mieszkali w Hucie. Wśród wypełniających ankietę 9 osób nie chce brać czynnego udziału w badaniach i tworzeniu leksykonu, a jedynie obserwować działania z dalszej perspektywy, do czego namawiamy również tych z Państwa, którzy nie zdecydowali się na wypełnienie ankiety 

WIEK UCZESTNIKÓW

Wśród zgłoszonych jest spora, bo aż 27-osobowa grupa osób niepełnoletnich – opiekunom bardzo dziękujemy za zgody na uczestnictwo młodzieży.

Najstarsza uczestniczka deklarująca chęć przystąpienia do badań urodziła się w 1925 roku i była wśród tych, którzy tworzyli struktury administracyjne miasta, a potem dzielnicy Nowej Huty. Najmłodszy uczestnik z kolei przyszedł na świat w 2006 roku.

SKĄD SĄ UCZESTNICY?

Do bycia gospodarzami projektu gotowi są mieszkańcy wszystkich nowohuckich dzielnic. Jeśli zaś chodzi o osoby spoza Huty, zgłosiło się do nas sporo mieszkańców krakowskiego Podgórza, Śródmieścia, Krowodrzy, Prądnika oraz rozmaitych podkrakowskich miejscowości (takich jak m. in. Szarów, Targowisko, Niepołomice, Wronin, Wierzchowie, Wrząsowice). Mamy również uczestników patrzących na Nową Hutę z nieco większego oddalenia – na przykład mieszkańców Kęt czy Mszany Dolnej, ale też miłośnika nowohuckich klimatów mieszkającego aż w … kanadyjskim Vancouver!

CO DALEJ?

Niedługo wszyscy, którzy się zgłosili, otrzymają od nas maile z podziękowaniami oraz z pierwszą ankietą badawczą, która na stronie projektu ukaże się już w poniedziałek, 17 maja. Do tych z Państwa, którzy podali do siebie jedynie numer telefonu, zadzwonimy w przyszłym tygodniu.

Cały nasz zespół projektowy czeka z wielką niecierpliwością na kontakt z Państwem i oczywiście na Wasze wspomnienia oraz wyrażenia o Nowej Hucie!