Nowohucki alfabet - perspektywy

Podsumowanie naboru do projektu „Nowohucki alfabet – perspektywy”

10 maja 2021 r. zakończyliśmy nabór uczestników do drugiej odsłony projektu „Nowohucki alfabet”. Dziękujemy za zainteresowanie wszystkim, którzy do nas dzwonili i pisali, ale najbardziej tym, którzy ostatecznie złożyli deklarację zapisu do projektu.

ILOŚĆ ANKIET

Wpłynęło do nas 81 ankiet, za pomocą których zgłosiło się 40 dawnych lub obecnych mieszkańców nowohuckich dzielnic oraz 41 uczestników, którzy nigdy nie mieszkali w Hucie. Wśród wypełniających ankietę 9 osób nie chce brać czynnego udziału w badaniach i tworzeniu leksykonu, a jedynie obserwować działania z dalszej perspektywy, do czego namawiamy również tych z Państwa, którzy nie zdecydowali się na wypełnienie ankiety 

WIEK UCZESTNIKÓW

Wśród zgłoszonych jest spora, bo aż 27-osobowa grupa osób niepełnoletnich – opiekunom bardzo dziękujemy za zgody na uczestnictwo młodzieży.

Najstarsza uczestniczka deklarująca chęć przystąpienia do badań urodziła się w 1925 roku i była wśród tych, którzy tworzyli struktury administracyjne miasta, a potem dzielnicy Nowej Huty. Najmłodszy uczestnik z kolei przyszedł na świat w 2006 roku.

SKĄD SĄ UCZESTNICY?

Do bycia gospodarzami projektu gotowi są mieszkańcy wszystkich nowohuckich dzielnic. Jeśli zaś chodzi o osoby spoza Huty, zgłosiło się do nas sporo mieszkańców krakowskiego Podgórza, Śródmieścia, Krowodrzy, Prądnika oraz rozmaitych podkrakowskich miejscowości (takich jak m. in. Szarów, Targowisko, Niepołomice, Wronin, Wierzchowie, Wrząsowice). Mamy również uczestników patrzących na Nową Hutę z nieco większego oddalenia – na przykład mieszkańców Kęt czy Mszany Dolnej, ale też miłośnika nowohuckich klimatów mieszkającego aż w … kanadyjskim Vancouver!

CO DALEJ?

Niedługo wszyscy, którzy się zgłosili, otrzymają od nas maile z podziękowaniami oraz z pierwszą ankietą badawczą, która na stronie projektu ukaże się już w poniedziałek, 17 maja. Do tych z Państwa, którzy podali do siebie jedynie numer telefonu, zadzwonimy w przyszłym tygodniu.

Cały nasz zespół projektowy czeka z wielką niecierpliwością na kontakt z Państwem i oczywiście na Wasze wspomnienia oraz wyrażenia o Nowej Hucie!

Przedłużenie terminu naboru zgłoszeń

W związku z dużym zainteresowaniem projektem (mamy już ponad 80 zgłoszonych osób!) oraz licznymi telefonami od tych, którzy nadal się wahają, czy do nas dołączyć, zdecydowaliśmy się na przedłużenie terminu zapisów aż do 10 maja 2021.

Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń za pomocą prostej ankiety naboru on-line. W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby pomocy przy wypełnieniu formularza, dzwońcie lub piszcie do nas. Jesteśmy dostępni cały czas pod numerami telefonów: 609 338 944 lub 518 297 202 oraz adresami: weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl lub nowohuckialfabet@gmail.com

Po zakończeniu zapisów skontaktujemy się mailowo lub telefonicznie ze wszystkimi, którzy się zgłosili oraz opublikujemy podsumowanie etapu naboru. A następnie rozpoczniemy fazę badawczą, w której to Wy ustalicie, co powinno się znaleźć w nowym nowohuckim leksykonie!

Zapowiedź projektu w PJM wraz z zaproszeniem do wzięcia udziału w działaniach

Tekst jest tożsamy z zapowiedzią projektu i zaproszeniem do zgłaszania się w wersji opisowej i dźwiękowej.

Zapisy do projektu rozpoczęte

Osoby zainteresowane Nową Hutą wczoraj i dziś – jej mieszkańców, sympatyków, antagonistów oraz tych, którzy po prostu mają wspomnienia lub spostrzeżenia związane z nowohuckimi dzielnicami lub ich mieszkańcami – zapraszamy do udziału w projekcie „Nowohucki alfabet – perspektywy”. Do zgłaszania się zachęcamy wszystkich, pragnących w nietypowy sposób poznawać uroki (i to nie tylko językowe!) pięknej „młodszej siostry Krakowa”. Szczególnie zachęcamy osoby o szczególnych potrzebach – projekt będzie realizowany tak, by bez przeszkód brały w nim udział osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku oraz słuchu.

Działając, będziemy badać, uczyć się, budować ze słów, burzyć stereotypy, a przede wszystkim łączyć. Bo właśnie we wspólnym działaniu z fragmentów obrazów, wypowiedzi i skojarzeń złożymy hasła leksykonu, który stanie się pamiątką nie tylko naszego spotkania i pracy, ale również tego, jak postrzegali kiedyś i jak widzą obecnie Hutę ludzie związani z nią na różne sposoby.

Zapisy do projektu trwają do 30 kwietnia 2021 r. Najłatwiej zapisać się przy pomocy ankiety naboru on-line. Osoby, które zechcą zapisać się telefonicznie lub potrzebują więcej informacji, zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z koordynatorką działań, Weroniką Śliwiak, pod numerami telefonu: 609338944 lub 518297202.

Więcej informacji o tegorocznym projekcie, jak i jego ubiegłorocznej edycji znajduje się na stronie Nowohuckiego Alfabetu oraz na stronie Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Kontakt mailowy z zespołem projektowym możliwy jest pod adresem projektu oraz jego koordynatorki.

Spotkajmy się ponownie na szlaku nowohuckich haseł!

Wielkanoc

Wiele zdrowia, radości, siły i bliskości mimo oddalenia, z powodu nadchodzącej Wielkanocy życzy zespół projektu Nowohucki Alfabet.