Projekt „Nowohucki alfabet – perspektywy”, który uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”, to kontynuacja międzypokoleniowych działań mających na celu określenie wyrażeń definiujących Nową Hutę i nowohucian, uzupełniających hasła z 2020 r. o perspektywę patrzenia na tę część Krakowa przez mieszkańców innych dzielnic oraz podkrakowskich miejscowości. Naszym celem będzie stworzenie kalendarium zmiany postrzegania nowohuckich dzielnic i nowohucian przez „resztę świata” – od okresu utożsamiania ich z etosem socjalistycznej pracy, aż po dzisiejszy obraz Huty jako jednego z najspokojniejszych i najlepszych do mieszkania miejsc w Krakowie. Zewnętrzy obraz złożony z opracowanych na podstawie wywiadów i wspomnień haseł posłuży badaczom do zderzenia dwóch perspektyw patrzenia na Hutę.
Badaniami zostaną objęci mieszkańcy krakowskiego Podgórza i Śródmieścia oraz podkrakowskich gmin. Do projektu zaprosimy oczywiście również nowohucian – tym razem w roli gospodarzy projektu i przewodników po „małej ojczyźnie”.
Druga część leksykonu, tak jak i pierwsza, będzie zawierała hasła dostępne również dla osób z niepełnosprawnościami narządu słuchu i wzroku.
Sposobem podsumowania drugiej odsłony projektu będzie utworzenie mapy Huty z hasłami z dwóch lat i spacer ich szlakiem z elementami gry terenowej.

ORGANIZATORZY DZIAŁAŃ
Organizatorem projektu jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, a partnerami projektu instytucje: Centrum Kultury Podgórza, Krakowskie Forum Kultury, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz organizacje: Fundacja Grupa MIGAWKI i Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty.

WEŹ UDZIAŁ W PROJEKCIE!
Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich którzy mają coś do powiedzenia o Nowej Hucie lub na jej temat! Mogą to być wspomnienia, zasłyszane opinie, anegdoty – wszystko, co może posłużyć w celu poszerzenia perspektywy patrzenia na nowohuckie dzielnice i ich mieszkańców.
Aby przystąpić do projektu zapoznaj się z REGULAMINEM PROJEKTU i wypełnij formularz zgłoszenie udziału w projekcie.
Zgłoszenia przyjmujemy do 30 kwietnia 2021.

DOSTĘPNOŚĆ
W celu umożliwienia udziału w projekcie osobom g/Głuchym oraz słabowidzącym i niewidomym, zdecydowaliśmy się na równoczesne prowadzenie działań w POLSKIM JĘZYKU MIGOWYM (PJM) oraz zamieszczanie informacji, a w późniejszej fazie haseł naszego słownika w formie PLIKÓW DŹWIĘKOWYCH. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasz projekt stanie się dostępny dla wszystkich pasjonatów Nowej Huty.
Podczas spotkania finałowego, spaceru i gry obecni będą tłumacze PJM oraz asystenci osób niewidomych.

HARMONOGRAM PROJEKTU
do 30 kwietnia 2021:
- przyjmowanie zgłoszeń – deklaracji udziału w projekcie;
- zamieszczenie mapy z hasłami zebranymi w ubiegłorocznej edycji
do 30 czerwca 2021:
- przeprowadzenie badań: zbieranie i opracowywanie haseł (ankiety i wywiady on – line, w razie możliwości – spotkania)
lipiec 2021:
- redakcja haseł przez zespół projektowy
- tłumaczenie haseł na PJM przez grupę roboczą g/Głuchych
sierpień – wrzesień 2021:
- sukcesywne zamieszczanie haseł słownika w wersji on-line (pisane, PJM i audio);
- opracowanie i zamieszczenie mapy z hasłami opracowanymi w bieżącej edycji projektu
wrzesień 2021:
- przygotowanie i wydruk publikacji oraz mapy z hasłami z obu edycji
od września – do połowy października 2021:
- przygotowanie trasy spaceru szlakiem haseł oraz rozgrywki terenowej na jego trasie
połowa października 2021:
- otwarte spotkanie finałowe dla uczestników projektu i wszystkich zainteresowanych osób;
- spacer szlakiem haseł i mini-gra terenowa
- promocja wydania książkowego słownika
Każdy uczestnik finału otrzyma bezpłatnie wydanie książkowe słownika „Nowohucki alfabet – perspektywy” oraz mapkę z hasłami i trasą spaceru.